top of page
logo bar_list_ct.png

 

Toto je ojedinělý projekt propojení fotografie a arteterapie, zaměřený na handicapované autory v propojení s reno-movaným fotografem JINDŘICHEM ŠTREITEM.

Mentálně handicapovaní klienti denního stacionáře Gaudium v Brně prožívají radosti, starosti i strachy jako my. Svůj život doma a v prostředí, kde se se svými rodinami pohybují, zachytili prostřednictvím fotografií. Od každého z devíti autorů jsme vybrali dva snímky a ty jsme nechali vytisknout na velký formát 100x70 cm. Kolekci osmnácti barevných fotografií doplňuje komplet desíti černobílých snímků s tématem Domov uznávaného fotografa Prof. Doc. Mgr. JINDŘICHA ŠTREITA, dr.h.c. Některé z těchto jeho fotografií z doby před třiceti lety nebyly ještě nikdy publikovány. 

Autory fotografií jsou: 

JANA ŽÁKOVÁ, TEREZA JUHOVÁ, BARBORA HÁJKOVÁ, MAREK KRATOCHVÍL, JIŘÍ RADA, TOMÁŠ JANOUŠEK, JAN ONDRÁČEK, JIŘÍ ONDRÁČEK, MARTIN BOGYAY.

 

Projekt  vznikl  ve Středisku volného času Lužánky - Brno. Mohl  být  dokončen   díky   podpoře   ART  GALLERY  BRNO.

Je také finančně podporován Ministerstvem kultury ČR.

Akce  se  koná za  finanční  podpory  statutárního  města  Brna a pod záštitou primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové.

Proč název SCHOVALA JSEM SE ZA LIST?

Klienti  stacionáře Gaudium doprovázeli zpěvem herce Jana Budaře na koncertě v brněnském parku. Jedna trochu silnější nezpívající klientka v hledišti chvilku fotila a chvilku se schovávala za jeden javorový list. Na otázku proč se zakrývá, odpověděla: „Aby mě neviděli!“ Protože jsem seděla za ní, měla jsem možnost vidět na displeji jednoduchého fotoaparátu, jak fotí svět, který vidí, jak zaměřuje focený objekt.

Tento příběh vyjadřuje zjednodušené a prosté myšlení lidí s mentálním handicapem. Tenkrát mě napadlo dát jim příležitost k vizuálnímu vyjádření jejich vnímání života a prezentovat je na výstavě. Zrodil se projekt Schovala jsem se za list.

Vývoj  průběhu  projektu  s  plynutím  času  předčil  mé  očekávání.  Každý,  koho se dotkl, byl pohlcen. Pan profesor Jindřich  Štreit, kolegové v Lužánkách, pan galerista, mladý kameraman, grafička… Vybraní klienti stacionáře Gaudium dostali fotoaparáty a s nadšením zachycovali svůj domov, ale i jiná prostředí, kam chodí s rodiči. Šťastně poslouchali rady na soukromé přednášce pana profesora Štreita, jak fotit domov. Radostně natáčeli promo video k projektu na zahradě stacionáře. Zkušeně pózovali Martinkovi, jednomu z nich, při focení portrétů do katalogu. Někteří z rodičů objevili díky focení u svých dětí dosud neznámé stránky povahy, jiní projevili veliký vděk, že přinášíme do jejich života novou hru a příjemnou společnou zábavu. 


Děkuji za tu příležitost Středisku volného času Lužánky v Brně, že jsme mohli projekt realizovat.  

bottom of page